KARTONPİYER

    Kartonpiyer, tavan ve duvarın birleşim yerlerinde kullanılan, kartonpiyer alçısı, keten elyaf ve su karışımının kalıba dökülmesi ile imal edilen dekoratif yapı elemanıdır. Tarihi 1.600' lü yıllara dayanmaktadır.Sıkıştırılmış,hamurlaşmış kağıt ve tutkal karışımdan; günümüzde alçı ile imal edilmeye evrilmiştir.  

    Kartonpiyer modelleri , sade kartonpiyer ve motifli kartonpiyer olarak gruplandırılır. Motifli Kartonpiyerler ise motif dönemi ve motif türüne bağlı olarak sınıflandırılabilir. Kartonpiyer fiyatları da kartonpiyerin modeli ve büyüklüğüne göre değişmektedir. Kartonpiyer, işçiliğe dayalı bir uygulamadır. Bilhassa motifli kartonpiyerlerin işçiliği büyük ustalık gerektirmektedir. Günümüzde bu ustaların sayısının giderek azaldığı da göz önünde bulundurulunca kartonpiyer işçiliğinin önemi giderek artmaktadır. 

    1958 yılından günümüze kadar elde edindiğimiz birikim ile Astas olarak, elimizde binlerce çeşit kartonpiyer modeli  bulunmaktadır. Bu modellere ilave olarak kişiye ve projeye özel kartonpiyerler üretmekte ve bunları büyük ustalık ile projelerimizde uygulamaktayız.